Přeskočit na obsah
Domů » Blog » Vyúčtování tepla v bytových družstev čeká změna. Bohužel k horšímu.

Vyúčtování tepla v bytových družstev čeká změna. Bohužel k horšímu.

Statisíce lidí žijících v bytovkách čeká od příštího roku změna v rozúčtování nákladů na teplo a společnou přípravu vody. Dosavadní roční zúčtování se rozšíří o další informace a nově k němu přibude i pravidelné měsíční „hlášení“ o průběžné spotřebě energie. Počítá s tím aktualizovaná vyhláška, kterou v návaznosti na pravidla v EU připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

Podle kritiků však dokumenty o zúčtování energií budou zbytečně detailní a bytová družstva a SVJ zahltí kvůli měsíčním hlášení další administrativa. Postupně také bude nutné vyměnit stará měřidla za nová, s dálkovým odečtem.

Co se tedy změní? Vyúčtování tepla v bytovém družstvu by nově mělo obsahovat srovnání aktuální spotřeby se spotřebou na vytápění za stejné období předchozího roku, a to v rozšířené grafické podobě. Novinkou bude i srovnání s fiktivním průměrným referenčním bytem ze stejné uživatelské kategorie. V ročním dokumentu se objeví í informace o použité skladbě zdrojů energie a souvisejících ročních emisních skleníkových plynů či kontakty včetně webových adres na podání stížností.

„Cílem je zlepšit informovanosti příjemců tepla a společně připravované teplé vodě, zejména s ohledem na jejich spotřebu,“ vysvětluje mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček. V platnost by nová pravidla měla podle předpokladů ministerstva vejít od 1. ledna 2022.

Kritizovaná novela

Novela se však stala i předmětem kritiky. Svazu českých a moravských bytových družstev (SČMBD) vadí, že ministerstvo při vytváření novely nebralo v potaz jeho připomínky. Jednou z nejzásadnějších je zmíněné měsíční informování o průběžné spotřebě energií. Podle šéfa SČMBD Jana Vysloužila tím vzniknou bytovým družstvům nejen další povinnosti, ale i výdaje. V chystané vyhlášce se sice píše, že měsíční přehled musí být poskytován zdarma, i tak ale lidé podle Vysloužila  novou službu, byť nepřímo, zaplatí.

„Představa, že zjišťování vyúčtování tepla v bytovém družstvu a jejich zasílání všem uživatelům v domě nepovede ke zvýšení nákladů je iluzorní. Činnost družstva i společenství vlastníků jednotek je financována jejich členy, takže každý vícenáklad bude v konečném důsledku vyúčtován jejich členům a je úplně jedno, jestli to bude formou vyúčtování nové služby či zdražením poplatku na správu,“ odhaduje Vysloužil.

Podle něj Svaz nikterak nezpochybňuje právo uživatelů bytů na průběžné informace, podle Vysloužila by to mohlo být  řešeno jiným levnějším způsobem: třeba umístěním dokumentu se všemi povinnými informace na interní webové stránky družstva, uživatelé bytů by pak jen jednou obdrželi informace, kde vše najdou a k jakému datu.

Svaz kritizuje i požadavek na grafickou úpravu vyúčtování. „Už tak složité vyúčtování bude ještě složitější,“ myslí si Vysloužil s tím, že zatímco nyní se vyúčtování nachází na třech listech, kvůli dalším povinným informacím a grafům odhaduje nový rozsah až klidně na deset stran.